Grzybice wewnętrzne u płazów
Oprócz omówionych w innych artykułach grzybic płazów dotyczących głównie skóry zwierząt obserwujemy także grzybice wewnętrzne u płazów tzw. układowe. Wywoływane mogą być przez szeroką grupę patogennych grzybów. Patogeny atakują głównie płuca i przewód pokarmowy płazów. Z doniesień naukowych wynika że, bardzo często przyczyną jest (często izolowany) Basidiobolus ranarum znajdujący się w jelitach nie powodując objawów chorobowych lecz i niektórych przypadkach może ulec uzjadliwieniu. Trzeba wyraźnie zaznaczyć iż Basidiobolus ranarum może wywoływać objawy chorobowe u ludzi i jest traktowany jako choroba odzwierzęca czyli tzw zoonoza.
Inne gatunki grzybów atakujące płazy w formie grzybic wewnętrznych to Cladosporidium, Hormiscium, Fonsecaea, Philaphora, Scolecobasidium, Fonsecaea pedrsoi.
Rokowanie najczęściej jest złe ponieważ choroba rozwija się długo nie dając żadnych objawów klinicznych. W momencie kiedy objawy wystąpią poziom zaawansowania choroby jest ogromny co powoduje, że lekarz najczęściej nie zdąży włączyć odpowiedniego leczenia.
Oprócz apatii, wychudzenia, czasami przy basidiobolozie pojawiają się zmiany o charakterze ziarnieniaków w okolicach oczu i stwierdzane pośmiertnie w reszcie narządów.
Rozpoznanie jest najczęściej pośmiertne.
Postępowanie terapeutyczne jest podobne do leczenie innych chorób grzybiczych u płazów.
Grzybice wewnętrzne u płazów leczy się wykorzystując roztwory środków zaliczanych do grupy barwników takich jak np błękit metylenowy ale także zieleń malachitową, trypaflawinę.
Ze środków dezynfekcyjnych chlorek benzalkonium, nadmanganian potasu. Czasami stosowana jest także formalina w roztworach o różnych stężeniach.
Z leków stosuje się przede wszystkim środki imidazolowe itrakonazol, ketokonazol, mikonazol.
Grzybice wewnętrzne u płazów leczy się głównie poprzez przez krótkie kąpiele lecznicze powtarzane regularnie z częstotliwością zależną od farmakokinetycznej dystrybucji leku i stanu klinicznego zwierzęcia.
Więcej informacji na temat środków stosowanych w terapii grzybic wewnętrznych u płazów znajdziesz w artykule Chytridiomykoza – leczenie i w dziale apteka płazów.